DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 09.03.2014 08:57:45 

STRÁNKY BERNSKÝCH SALAŠNICKÝCH PSŮ

jak se stát chovatelem
 

 ....Jak se stát chovatelem - ma­jitelem chovného psa? Zde je  stručný, orientační přehled chovatelských postupů od koupě štěněte, přes odchov až po prodej vlastních štěňat...

 

1.  Koupě štěněte s Průkazem původu

"Koupit si psa je jediný způsob jak si lze za peníze pořídit lásku."

Než si štěně pořídíte, pořádně se zamyslete nad tím, za jakým účelem psa chcete. Pokud hledáte psa pouze jako společníka, vaše nároky nebudou zajisté tak vysoké, jako kdybyste pořizovali psa služebního nebo loveckého. Důležitá je rovněž volba plemene a pohlaví. Štěně byste měli vybírat opravdu pečlivě. Pejska budete mít několik let, a proto by jeho výběr neměl být krátkodobou záležitostí. U štěňat vzácných plemen s dobrým původem a předpoklady pro budoucí využití k chovu se čeká rok i déle. Chovatelské stanice běžnějších plemen lze většinou nalézt v přiměřené vzdálenosti a na vhodné štěně se čeká maximálně půl roku. U běžnějších plemen si zpravidla lze vybírat z více vrhů.Než si půjdete vybrat konkrétní štěně, měli byste mít jistotu, že s pořízením psa souhlasí celá rodina a že je plně připravena na všechna omezení, která nutně takové soužití se psem provázet. Pes v domácnosti znamená dlouhodobé závazky a povinnosti, které jsou cenou za potěšení z vlastního psa. Vhodnými podmínkami pro chov vybraného plemene se rozumí pokrytí základních životních potřeb psa - to znamená zajištění vhodné stravy, pořízení základního vybavení jako je pelíšek, misky na krmivo a vodu, vodítko, obojek, hračky a další. Některá plemena vyžadují hodně pohybu, proto je třeba jim ho zajistit - ať už pobytem na zahradě, nebo denními dlouhými vycházkami. Někteří psi přímo vyžadují fyzickou i psychickou schopnost majitele psa ovládat, kontrolovat a cvičit. Proto, jestliže si pořizujete takovýto druh psa, vyžaduje to i vaši velmi dobrou znalost výchovy a výcviku psů ještě předtím, než si pejska pořídíte.  

Jestliže hledáte psa vhodného do rodiny, měli byste při výběru štěněte vyhledávat především „klidná" plemena z tzv. rodinného odchovu. Pes, který je od narození zvyklý na lidi kolem sebe, reaguje lépe na nové situace a do života si nese přátelský vztah k lidem a vědomí sounáležitosti lidí a psů. Štěně byste měli vybírat bez přítomnosti svých dětí, aby nebyl váš názor ovlivněn jejich ne zcela racionálními důvody. Jestliže vybíráte své první štěňátko, vyplatí se vám vzít si s sebou poradce - zkušeného chovatele, majitele, veterináře, případně rozhodčího soutěží.

Stěhování do nového domova.

Ve většině případů se štěňata odebírají od matky okolo 2. měsíce věku. Doba vhodná k odběru se ale může u některých plemen lišit, takže je třeba dát na doporučení chovatele. Ten nejlépe pozná, zda je štěně již dostatečně socializováno a jestli je natolik zralé, aby bez následků sneslo tak zásadní životní změnu, jako opuštění matky a sourozenců. Obecně se dá říci, že čím déle se štěně zdrží u své původní psí smečky, tím lépe bude v dospělosti komunikovat s ostatními psy - na druhou stranu se ale bude hůře začleňovat do nové rodiny. Obvykle se tedy štěňata odebírají v době od šestého do osmého týdne věku.

První návštěva u chovatele může proběhnout ještě před odstavením štěněte od fenky, kdy má budoucí kupec šanci si štěňata pořádně prohlédnout a vybrané štěně si zamluvit. S výběrem štěněte z daného vrhu není radno otálet. Nejenže byste mohli přijít v době, kdy už nebude možné si vybrat pohlaví psa, ale dokonce by se vám mohlo stát, že na vás zůstane poslední štěňátko z vrhu, u kterého je více než pravděpodobné, že je nejméně kvalitní.  

Jestliže se chcete jít podívat na štěňátka, která ještě nebyla očkována, je vhodné před touto návštěvou omezit kontakt s jinými zvířaty a nenavštěvovat místa, kde se venčí psi, případně se převléknout i přezout. Tím se omezí nebezpečí přenosu nákaz, a navíc - starší oblečení je vhodnější pro bližší kontakt se štěňaty, která vysoce pravděpodobně znečistí šaty a poškodí boty návštěvníků.

A na co se zaměřit při výběru štěněte? Nikdy nepřistupte na nabídku chovatele, že vám štěně přiveze. Nejenže je dobré vidět v jakém prostředí a podmínkách štěně vyrůstalo, ale je rovněž důležité posuzovat štěňata v prostředí, na které jsou zvyklá.  

Při první návštěvě máte šanci si dobře prohlédnout celý vrh i matku vašeho budoucího štěňátka, případně další přítomné psy. Všichni by měli být bez viditelných známek nemoci, čisté okolí bez známek průjmu nebo zvracení. Agresivita či naopak bázlivost matky štěňat je špatným znamením, protože by potomci mohli tyto její vlastnosti zdědit nebo odpozorovat. Naopak dobrým znamením je vrtění ocasu fenky a zvědavost štěňátek. Štěňata by měla být veselá, nebojácná, hravá, vrh by měl být vyrovnaný, a to jak do velikosti, tak i váhy. Není na místě se nechat zaujmout nejmenším štěnětem ve vrhu - to svědčí o jeho menší životaschopnosti.

Výběr štěněte 

·         Podle povahy  - s výběrem štěněte podle povahy by vám měl poradit chovatel s dlouholetými zkušenostmi. Také je dobré se spoléhat na svou vlastní intuici. Záleží na tom, co od štěněte očekáváte. Děti a sportovně založení lidé preferují spíše živější psy, kteří podnikají společné výpravy do okolí pelíšku. Starší lidé naopak upřednostňují psy klidnější a submisivní, dávající najevo svým energickým sourozencům podřízenost ať už leháním si na záda nebo sdružováním se do skupinek, ve kterých se cítí v bezpečí. Dominantního psa lze poznat už od nejútlejšího věku - netrpí ani náznakem strachu, naopak, radostně se vrhá do šarvátek se sourozenci nebo na boty návštěvníků. Přesto, že lze podle některých znaků chování rozpoznat základní povahové rysy pejska, nelze se stoprocentní jistotou říci, jaký přesně pejsek v dospělosti bude.

·         Podle exteriéru - výběr pejska podle exteriéru je náročný pro majitele, který se chce s pejskem v budoucnosti zúčastňovat výstav a využít jej pro chov. V ostatních případech, kdy budoucí majitel hledá pejska pro práci nebo pejska-společníka, je exteriér psa méně důležitý a preferovány jsou spíše povahové vlastnosti.

Své budoucí štěně si pečlivě prohlédněte, zjistěte, zda nemá nějaké vady nebo příznaky nemoci. Pejska přitom uchopte pod hrudníkem a zadečkem a opatrně vyzvedne. Zde opět platí, že psi s nejvyššími ambicemi by měli být prohlédnuti co nejpečlivěji a pokud možno odborníkem či velmi zkušeným chovatelem.

A jak by mělo zdravé štěně vypadat?

·         Srst - obecně platí, že štěně má mít hustou, lesklou srst, bez cizopasníků, strupů, vřídků či holých míst

·         Oči -   měly by být čisté, jasné a živé - neměly by slzet. Oční víčko se nesmí vchlipovat. Koutky očí nesmí být zanícené.

·         Uši - uvnitř by měly být čisté, růžové a lesklé, bez sekretu. Hustý a tmavý maz může signalizovat ušní svrab, což by nesvědčilo o dobré hygieně chovu.

·         Čenich - musí být bez výtoku (nelze se vymlouvat na počínající rýmu).

·         Chrup - by měl být pravidelný. I přesto, že je v tomto věku neúplný, lze rozpoznat, zda bude mít pes v dospělosti předkus nebo podkus. Pokud je z tlamičky cítit zápach, může to znamenat dvě věci - že štěně ochutnalo, co nemělo a nebo že má v sobě parazity

·         Tělíčko - nesmí být ani vyhublé ani s nafouknutým bříškem. Pokud je v blízkosti pupku bulka, značí to pupeční kýlu. Tu je třeba dříve či později odoperovat, což přináší další finanční náklady. Seriózní chovatel nechá kýlu odoperovat na vlastní náklady nebo sníží cenu.

·         Další - protože stolice má být tuhá, řitní otvor by neměl být potřísněn výkaly nebo krví. Psíci by měli mít hmatatelná obě varlata.

  

Při výběru se rozhodně vyplatí na nic nespěchat. Chovatel by měl při prohlídce štěňátka fenku odvolat, aby ji kupec štěněte touto důkladnou prohlídkou neznervózňoval.

A jaké doklady požadovat?

O prodeji štěněte by měla být sepsána kupní smlouva, která do budoucna chrání jak chovatele, tak kupce. Tato smlouva musí obsahovat všechny základní údaje o transakci a přesný popis "předmětu prodeje". To znamená, že ve smlouvě by měly být uvedeny všechny údaje o štěněti, jeho tetovací číslo, plemeno, pohlaví, stáří, uvedení případných vad, na které byl kupec majitelem upozorněn předem a které ovlivnily cenu zvířete. Dále by mělo být uvedeno, zda je pes zdravý, očkovaný, odčervený a podobně. Podle občanského zákoníku platí na koupené zvíře šestitýdenní záruka, během této doby lze reklamovat u chovatele zatajené nebo skryté vady, o kterých nebyla ve smlouvě zmínka a které byly zjištěny až po příjezdu domů nebo po návštěvě u veterinárního lékaře.

Dalším důležitým dokladem, který byste měli obdržet od chovatele, je očkovací průkaz zvířete, kde je uvedeno datum narození, očkování a odčervení.

Jestliže máte čistokrevného psa s oběma rodiči schválenými do chovu, je dalším dokladem průkaz původu, bez kterého se pes nemůže zúčastnit výstav ani být zapojen do chovu. Příslušnost k rodokmenu zaručuje tetování do ucha nebo na vnitřní stranu stehna. Toto vytetované číslo je shodné s číslem v plemenné knize.

Jestliže jsou vyřízeny všechny formality, nic nebrání tomu, aby si nový chovatel štěně odvezl domů. Původní majitel by vám měl předat dvou až třídenní dávku stravy, na kterou bylo štěně doposud zvyklé, eventuelně i kus podložky nebo deky z původního pelíšku, aby mělo pocit, že není tak úplně samo a v cizím prostředí. Nový majitel by si měl pro psa jet vybaven přepravkou nebo něčím jiným, co by zabezpečilo pejska během přepravy. Připravte se na možnost, že štěňátku bude z jízdy autem trochu nevolno.

Ať už jste zkušený chovatel nebo ne, výběr štěněte je vždy citovou záležitostí. Ať už si štěňátko vyberete vy, nebo naopak ono vás, jde o vzájemný vztah, a to na několik dlouhých a radostných let.

 

2.  Splnění svodu mladých (stáří 6 – 18 měsíců)

Klub švýcarských salašnických psů organizuje svod mladých, kterého se mohou účastnit zvířata ve věku od 6. do 18 měsíců stáří. Svod mladých je organizován 2x ročně a majitelé mladých psů dostanou domů pozvánku s přihláškou. Cílem je zhodnocení zdravého vývoje mladého psa a včasné upozornění na případné nedostatky ve vývoji a posouzení vyrovnanosti vrhu. O výsledku svodu je informován majitel i chovatel.  

Pro začínající chovatele je velmi důležité, aby se  se štěnětem svodu mladých zúčastnili, i když svod není povinný pro budoucí uchovnění. Účelem svodu mladých je zhodnocení výsledku spojení – chovného páru – otce a matky štěňat. Žádoucí je účast všech potomků, je-li to možné, tak i rodičů.  

Štěně naučte běhat u nohy, nechat se prohmatat, zkontrolovat zuby a u psů varlata a předvést se ve výstavním postoji.  

 

3.     Splnění podmínek pro bonitaci

·            minimální věk: 18 měsíců

o        rentgen DKK a DLK a zápis vyhodnocení rentgenu do Průkazu původu - minimální věk 15 měsíců 

§         absolvování minimálně 2 výstav

§         úspěšné absolvování bonitace s výsledkem „chovný I.“ nebo „chovný II.“

Bonitace (chovný svod) je organizována předsednictvem klubu. K bonitaci může být předveden pes (fena) min. starší 18. měsíců. Na žádost majitele může být bonitován pes nebo fena mladší. Toto zvíře je hodnoceno podle stejných kritérií jako zvířata nad 18. měsíců. Bonitace je pořádaná nejméně 2x ročně. Bonitaci provádí bonitační komise. Bonitační komise vydává rozhodnutí o využitelnosti psa (feny) v chovu. Předmětem hodnocení je posouzení exteriéru, povahových vlastností a zdraví. Výsledkem posouzení je vytvoření bonitačního kódu a přidělení třídy chovnosti.

Bonitační komise

Bonitační komisi jmenuje hlavní poradce chovu KŠSP. Její činnost je omezena na dobu bonitace a vyhodnocení bonitace. Členy bonitační komise jsou HPCH KŠSP jako předseda bonitační komise nebo jím jmenovaný zástupce, posuzovatel exteriéru psů s aprobací pro posuzování skupiny švýcarských salašnických psů a jeden nebo více zástupců klubu, jako členové bonitační komise. Je účelné udržovat alespoň částečnou kontinuitu ve složení bonitačních komisí.

Bonitační kód


Bonitační kód je číselné a písmenné vyjádření exteriérových, povahových a zdravotních vlastností zvířete. Bonitační kód slouží k hrubé orientaci při párování chovných jedinců a k vyhodnocování potomstva. 

 

Při bonitaci se předkládají povinná vyšetření kloubů

 

 

1.  Dysplasie kyčelních kloubů

Pro zařazení do chovu je nutné rentgenologické vyšetření kyčelních kloubů u psa i feny po 15.měsíci stáří. Do chovu se nezařazují zvířata s hodnocením horším než C 

 

2.    Dysplasie loketních kloubů

Pro zařazení do chovu je nutné rentgenologické vyšetření loketních kloubů u psa i feny po 15.měsíci stáří. Do chovu se nově nezařazují zvířata s hodnocením horším než stupeň 2

 

 

 

Toto vyšetření provádí smluvní vyhodnocovatelé KŠSP:

     MVDr. Milan Decker, Krchleby 44, 345 61 Staňkov u Domažlic, tel.č. 379 492 722

     MVDr. Milan Snášil CSc., Luční 62, 616 00 Brno, tel.č. 549 251 419

       MVDr. Stanislav Doškář, Podhorská 16,150 00 Praha 5, tel.č. 257 210 841

 

 

Pes (fena) může být hodnocen:

Chovný I. - splňuje požadavky dané chovatelským cílem.

Chovný II. – má určitý nedostatek, který je nutno respektovat při výběru partnera, a je třeba v tomto znaku sledovat potomstvo nebo získanou vadu, která by mohla zastřít vadu genetickou (vylomení zubu úrazem, amputace ocasu, poškození očního víčka úrazem aj.) Chovatelská komise má možnost dle závažnosti nedostatku po jednom nebo několika vrzích chovnost přerušit do vyhodnocení potomstva. Podle výsledku může být pes (fena) využíván nadále v chovu nebo z chovu vyřazen.

Nechovný – vykazující hrubé vady nad rámec standardu.

Odložení bonitace – nebyl předveden v dobrém zdravotním stavu nebo majitel nezvládl předvedení psa a bonitační komise není přesvědčena o dědičném základu těchto nedostatků. Umožní se tak předvedení psa na některé další bonitaci.

Do chovu se zařazují chovná zvířata, která byla nejméně dvakrát předvedena na některé z těchto výstav: speciální a klubové výstavy KŠSP, speciální výstava pasteveckých plemen Praha, mezinárodní a národní výstavy, zahraniční klubové a mezinárodní výstavy. Podmínkou je předvedení alespoň jednou ve třídě mladých a výše (stáří nad 9. měsíců ). Cílem je dostatečné představení chovných jedinců veřejnosti. U zahraničních krycích psů a importovaných březích fen nebo zapůjčených fen podmínka výstav odpadá.

Svým způsobem je bonitace - chovný svod zčásti výstavou a částečně takovou malou zkouškou pro mladého psa. Rozdíl je jen v tom, že se při ní neudělují tituly a nerozdávají body. O to důležitější jsou ale konečné verdikty bonitační komise, zaznamenané na bonitačních kartách. Z nich lze vyčíst nejen to, jestli je posouzený pes vhodný k chovu, ale také to, jakého partnera k němu vybírat.

K bonitaci jde pes jen jednou za život a je nezbytné, aby byl předveden v co nejlepší kvalitě, co se zdraví a exteriéru týče. Na bonitaci budou psovi měřeny různé partie těla většinou kovovým posuvným speciálním měřidlem a také krejčovským metrem. Psům je kontrolován skus a plnochrupost, musí se předvést ve výstavním postoji i v pohybu a samcům jsou ještě kontrolována varlata.

 

 4.  Registrace chovného jedince na Plemenné knize

Chovným psem se rozumí pes starší 18-ti měsíců, který byl hodnocen podle  bonitační směrnice jako chovný I. nebo chovný II., respektive zahraniční krycí pes, který splňuje podmínky chovnosti v zemi původu v souladu s předpisy FCI.

 Chovnou fenou se rozumí fena starší 18-ti měsíců, která byla hodnocena podle bonitační směrnice jako chovná I. nebo chovná II., respektive importovaná  březí fena nebo fena ze zahraničí zapůjčená, která splňuje podmínky chovnosti v zemi původu v souladu s předpisy FCI.

U všech zvířat musí být splněny podmínky kontroly zdraví předepsané bonitační směrnicí KŠSP.

 Majitel psa zašle po bonitaci originál průkazu původu, oboustrannou fotokopii průkazu původu a fotokopii bonitační karty pověřenému funkcionáři klubu, který zajistí přeregistraci u PK1 ČMKU a založí kartu krycího psa. Majitel feny zašle poradci chovu oboustrannou fotokopii průkazu původu, fotokopii bonitační karty a vyplněnou žádost o krycí list. Poradce chovu  zašle do 30-ti dnů po obdržení žádosti chovateli krycí list s kopií pro majitele psa. Přeregistrace a založení knihy odchovů se u feny provádí až při zápisu prvních štěňat u PK1 ČMKU.

 

Chovnost feny zaniká k datu dovršení věku 8 roků. Krycí pes musí být předveden na svodu plemeníků nebo výstavě pořádané KŠSP minimálně 1x za dva roky. Při nedodržení této podmínky nebude pes zařazen do seznamu krycích psů pro následující rok. Po splnění podmínky bude pes do seznamu opětovně zařazen. Účast na bonitaci může nahradit svod (výstavu KŠSP). Chovnost psa zaniká ukončením chovatelského roku ( od 1.11. do 31. 10. ) ve kterém dovršil věku 8 roků. Chovnost psa lze prodloužit na žádost majitele vždy o chovatelský rok. Podmínkou je předvedení psa na výstavě pořádané KŠSP, případně předvedení na svodu krycích psů v minulém roce. Vyřazení z chovu může být provedeno i na základě doporučení HPCH KŠSP a schválení předsednictva klubu při výskytu závažných genetických vad a onemocnění u potomstva nebo při závažném onemocnění chovného jedince. O vyřazení z chovu může požádat i majitel zvířete.

 

5.   Registrace názvu chovatelské stanice

 Čitelně vyplněný formulář s uvedením šesti názvů CHS zašlete na adresu ČMKU (naleznete na http://www.cmku­.cz, nikoliv elektronickou poštou). Navržené názvy budou porovnány s českým registrem CHS ČMKU, poté zaslány na FCI a porovnány s registrem všech členských zemí. Proto bude přiznání Vašeho názvu CHS trvat cca tři měsíce.

§        Majitelem CHS může být pouze jedna (právně způsobilá) osoba s trvalým bydlištěm v ČR, tedy ne manželé nebo dítě do 18 let. Chovatelská stanice není vázána na určité plemeno psa. Volte název s ohledem na možnou změnu chovaného plemene v budoucnosti. Název nesmí být hanlivý, ze sprostých slov nebo mluvnicky nesprávný, nesmí obsahovat název plemene nebo pouhou číslici nebo písmeno a musí být odlišný od již schválených.

§         Za shodné názvy se považuje: „Hora“ – „z Hory“ – „na Hoře“, ale lze použít „z Hory“ – „z Velké hory“ – „na Bílé hoře“. Délka názvu CHS nesmí přesáhnout 40 znaků včetně mezer a smí ho tvořit pouze dvě slova a jedna předložka, jež spojuje název se jménem psa. Tedy je možný název „ze zámku Lešná“, ale nikoliv „ze Zámku v Lešné“. Název se připouští český nebo cizojazyčný. Schválený název nelze měnit, CHS je možno zdědit nebo převést smluvně na jinou osobu. Osobě, která převedla svoji CHS na jinou osobu již nemůže být přiznán jiný název CHS.

§         Poplatek za registraci mezinárodně chráněného názvu chovatelské stanice činí 1.500,– Kč + poštovné (cena vč. DPH 1.785,– + 83,– Kč).

§         Registraci názvu CHS můžete provést kdykoliv, ideálně už před krytím fenky tak, aby Průkazy původu Vašich štěňat byly vystaveny včas.

 

6.     Výběr vhodného plemeníka - krycí pes

Jakmile pes úspěšně absolvuje bonitaci, stává se z něj pes krycí. Povinností jeho majitele je poté zajistit přeregistraci psa.

Přeregistrace chovných psů: Po splnění podmínek chovnosti pošle majitel psa originál průkazu původu psa, fotokopii bonitační karty, fotokopii dokladu o DKK případně DLK, splnění výstav a přidělení titulů na adresu klubu.  Pro přípravu katalogu chovných psů je vhodné zaslat též několik kvalitních fotografií. Před zařazením do seznamu chovných psů je dokumentace prostřednictvím KŠSP zaslána na PK 1 ČMKU k přeregistraci. Průkaz původu a knihu krytí obdrží majitel psa přímo od PK 1 ČMKU. 

Po přeregistraci už může krycí pes, spolu se svými majiteli, přivítat první psí nevěstu.

Využití krycích psů v chovu většinou navrhuje poradce chovu nebo schvaluje tam, kde si krycího psa navrhne sám chovatel - majitel chovné feny. Pro začínajícího krycího psa je velmi vhodné, když k němu přijede na krytí zkušená fena se zkušenými majiteli - chovateli, která ho tak trochu naučí "jak na to". Někteří mladí psi, kteří jsou velmi žhaví do krytí, obzvláště, když mu domů přijede "voňavá" nevěsta, mívají občas problémy. Snaží se skákat na fenu ze všech stran a mohlo by i dojít k předčasnému výronu semene. Klidný přístup a možná přítomnost zkušeného chovatele je určitě velkým přínosem pro první krytí nového plemeníka.

Počet krytí u psa za rok je omezen na 10 zapsaných vrhů s vyjímkou psů - chovný II. s omezeným počtem krytí. Počet vrhů je povinen sledovat majitel krycího psa. Při překročení počtu vrhů bude pes vyřazen ze seznamu krycích psů na následující chovatelský rok. Pes může krýt i feny zahraničních majitelů bez omezení v souladu s předpisy FCI. V tomto případě provede majitel psa zápis v knize krytí a zašle zprávu HPCH KŠSP spolu s fotokopií průkazu původu a dokladu o chovnosti feny. Počet vrhů u feny je regulován na jeden vrh za kalendářní rok ( od 1.1. do 31.12. )

Každý majitel krycího psa ho musí předvést jednou za dva roky na klubové nebo speciální výstavě KŠSP nebo na svodu krycích psů. Pokud by tak neudělal, bude pes vyškrtnut ze seznamu krycích psů na další chovatelský rok a chovnost mu bude obnovena od dalšího chovatelského roku až po absolvování svodu krycích psů.

Na svodu je výborná příležitost předvést svého plemeníka majitelům chovných fen.

7.     Žádost o vystavení krycího listu

Po úspěšném absolvování bonitace si pak začínáme vybírat krycího psa. Je dobré požádat o pomoc svého chovatele, neboť ten nejlépe zná svůj chov a tudíž i předky naší fenky a měl by vědět, jaké vady a nedostatky bychom měli výběrem krycího psa eliminovat a na co se zaměřit z hlediska vylepšení do budoucnosti. Druhá možnost je, že se obrátíme na poradce chovu, aby nám  krycí psy navrhl.

Ve výběru krycích psů je vždy lepší volit více variant pro případy, že by zvolený krycí pes měl již jinou fenku nebo onemocněl nebo se stalo cokoliv jiného nepředvídaného.

Žádost se podává na předepsaném formuláři a zasílá se na adresu klubu www.ksssp.cz. V kompetenci klubu je zvážení vhodnosti tohoto spojení a následné schválení krytí – vystavení krycího listu.

V případě žádosti o zahraniční krytí mějte na zřeteli, že vystavení krycího listu na zahraničního krycího psa trvá výrazně déle, než vystavení krycího listu na plemeníka z českého chovu.

8.     Kontakt s majitelem krycího psa, dohoda o možnosti a termínu krytí

Pokud  máme potvrzený krycí list od poradce chovu, předběžně kontaktujeme majitele krycího psa a domluvíme si přibližný datum krytí a finanční vyrovnání za krytí. Pak můžeme v klidu očekávat hárání feny. Již při prvních známkách hárání je třeba kontaktovat majitele psa a domluvit se na předběžném termínu krytí. Tento termín se v průběhu dalšího týdne upřesňuje.

9.     Stanovení optimálního dne pro krytí

Říje se opakují většinou dvakrát do roka, a to obvykle na jaře a na podzim. Úvod celého cyklu říje je doprovázen výrazným zduřením zevních pohlavních orgánů feny. U fen začíná výtok, odkapává řídká, krvavě zbarvená průhledná tekutina. Fena začíná být náladová a neklidná, psi z okolí fenu již cítí, její pach jim přijde velice atraktivní a začnou se srocovat kolem jejího obydlí, psi jsou obvykle velmi neodbytní a trpěliví. Fena psy zatím odmítá a jejich důvěrné projevy jsou jí nepříjemné. Toto stadium může trvat různě dlouho, obvykle od 5 do 15 dnů.

V dalším stadiu se výtok během několika hodin změní na žlutooranžový, kalný hlen. Tím nastává ovulace a fena je schopná oplození. Fena se důvěrnostem psů nebrání, často psy sama vyhledává a k naší nelibosti nadbíhá těm nejošklivějším a nejpodivnějším nápadníkům. Je stále neklidná, touží po psu a dává to výrazně najevo. V této době je nutné zvýšit ostražitost, psi jsou velmi vynalézaví a snaží se k feně dostat. Toto období trvá asi čtyři dny. Ať dojde ke krytí nebo ne, výtok se změní do krvavě hnědé barvy a říje do několika dnů odezní. Fena je i nadále pro psy velmi zajímavá, sama o ně už ale nestojí. 

Celé období hárání trvá u většiny fen 20 až 23 dní.

Stanovení optimálního dne pro krytí lze také nechat na veterinárním lékaři, většinou se využívají dvě metody: stěry (orientační) a progesteron test (přesnější)

10. Krytí

Nejnižší věkovou hranicí pro první krytí by měly být dva roky. Naopak za horní limit pro první vrh se považují čtyři roky. Feny obvykle hárají (barví) dvakrát do roka.

Den D - Krytí

Samotné hárání trvá tři týdny. V prvním týdnu fena pouze mírně krvácí z pochvy, ve druhém týdnu krvácení ustává. Na konci druhého týdne, mezi desátým a třináctým dnem, je fena připravena ke krytí.

Existuje však velké množství výjimek a to jak mezi plemeny, tak i mezi jednotlivými fenkami. Některé fenky nebarví vůbec nebo jen málo a čistí se tak dokonale, že je velmi těžké poznat první den jejich hárání. V některých případech lze poznat, že je fenka připravená k nakrytí i tak, že při podrbání pod zádí zdvihne ocas a vytočí ho do strany. Nejlepší a nejjistější metoda, jak určit plodné období, je provést krevní testy. K tomuto kroku se nejčastěji přistupuje v případě, že při předchozím pokusu k oplodnění nedošlo i přesto, že krytí proběhlo úspěšně. 
Již při prvních známkách hárání je třeba kontaktovat majitele psa a domluvit se na předběžném termínu krytí. Tento termín se v průběhu dalšího týdne upřesňuje. V den „D" (většinou je to 10. den hárání) by se měl dostavit majitel se svou fenkou k majiteli chovného psa. Proč fenka ke psu? Pes by měl být ve svém „domácím" prostředí, protože tam se cítí jistější a přistupuje ke „svému úkolu" sebejistě. Naopak fenka, která není na „svém teritoriu", se chová podřízeně a krytí tak proběhne lépe. Obecně se doporučuje krytí opakovat ještě 12. den hárání.

Průběh krytí může být opravdu rozmanitý. Některé páry přistupují k páření rovnou, jiné si spolu dlouhé hodiny hrají. Jestliže chcete, aby páření proběhlo úspěšně, snažte se zabránit zbytečnému vyčerpávání psů - zvýšená fyzická zátěž totiž může vést k únavě a následné ztrátě zájmu o krytí. Obecně se doporučuje vybírat k poprvé připouštěným fenkám „ostřílenější" psy a naopak.

K úspěšnému spojení dojde tehdy, pronikne-li penis psa do pochvy feny - tzv. svázání. Jak poznáme, že se naši psi svázali? Co to vůbec je? Psi se svážou tak, že výrazně zduřený penis psa zůstane po jistou dobu pevně spojen se suchou a lepivou poševní sliznicí feny. K tomuto svázání nemusí vůbec dojít. Nebo naopak může trvat až tři čtvrtě hodiny. Během této doby pes přehodí jednu svou zadní nohu přes hřbet fenky. Pár se tak o sebe vzájemně opře záděmi. Nezkušené fenky mohou zpanikařit a snažit se co nejdříve od psa oddělit, nebo se naopak mohou snažit lehnout. Toto chování fenky však může vést k poranění obou psů. Proto se snažte těmto rizikům předejít a fenku držte za obojek.

11. Období březosti feny

Jestli se krytí povedlo, pozná zkušený veterinář i pohmatem a to už v 28. dnu březosti. Ultrazvukem už je dokonce možné zjistit přibližný počet štěňátek. Chovatel-začátečník rozpozná březost své fenky i prostým pohledem a to mezi pátým a šestým týdnem březosti - nejprve podle zduřelých struků, později podle zvětšeného břicha feny. Velikost břicha není závislá na počtu štěňat. Většinou je ovlivněna množstvím plodové vody či zadržovaných tekutin. Kromě fyzických změn můžeme u fenky pozorovat i psychické změny, a to v jejím vztahu k majiteli a ostatním psům. Některé feny jsou psychicky závislé na svém chovateli, jiné jsou velmi klidné až flegmatické. Ve vztahu k ostatním psům se může březí fenka naopak začít projevovat dominantně a k ostatním fenám může být dokonce i agresivní. Toto chování je instinktivní a má fence zajistit vyšší postavení v hierarchii smečky a tím i dostatek potravy po narození štěňat.

Ještě k výživě feny v průběhu březosti. V první polovině březosti by se neměla strava feny výrazně měnit. V druhé polovině březosti, obzvláště po pozitivním výsledku ultrazvukového vyšetření, můžeme fence přidat až o 2/3 krmné dávky. Na většině kvalitních, průmyslově vyráběných krmiv, najdeme dávkování pro vysokobřezí feny.Pokud připravujeme krmení doma, je potřeba se pečlivěji zaměřit na správné složení a poměr všech látek v potravě, ať jsou to vitamíny nebo další prvky, nutné pro správný rozvoj plodů.

Březost trvá v průměru 63 dní. To se může lehce měnit, záleží na počtu štěňat. Vícečetné porody mohou začít už 59. den, a naopak u méně početných vrhů se může porod posunout až na 69. den.

Příprava na porod štěňátek

Jakmile máte jako chovatel jistotu, že se krytí podařilo, připravte si porodní bednu (tzv. porodnici) a začne na ni svou fenku zvykat.  Je mnoho variant, které je možné zvolit, a proto doporučujeme prozkoumat na internetu různé návody na stavbu porodního boxu a fotodokumentace z chovatelských stanic, jak to kde mají připravené. Výborná varianta porodního boxu je: polovina podlahy vyhřívaná s regulací teploty a druhá polovina s běžným povrchem, aby se tam fenka mohla "ochladit". Povrch porodního boxu volíme omyvatelný, ale neměl by být kluzký. 

Rovněž si v dostatečném předstihu zjistěte, zda bude váš veterinář ochoten být v plánovaném termínu porodu k dispozici (ať už během noci nebo o víkendu). Případně si včas zajistěte jinou odbornou pomoc.

12. Inzerce štěňat

13. Porod

Před porodem si zjistíme kontakty alespoň na dva veterináře, z toho jeden by měl být k dispozici non-stop. Tyto kontakty si připravíme "na oči", abychom je v případě potřeby nemuseli hledat.

Na porod si připravíme:

§  papírové pleny pod štěňátka (mohou být i papírové vložky do postele)

§  nůžky s kulatou špičkou

§  lékařský pean

§  dezinfekci ve spreji

§  pevnou, slabší stužku na podvazování pupeční šňůry

§  při očekávaném vícečetném vrhu silnější barevné stužky na označování štěňat

·   velké množství různých utěrek a hadříků na vysoušení štěňátek

§    starší, čisté povlečení nebo prostěradla, jako podložky pod fenku a štěňátka

§  školní sešit nebo nějaký blok

§  raději dvě dobře píšící tužky

§  dobře viditelné hodiny

§  stabilní váhu, ve které budeme vážit novorozená štěňátka

§  velký pytel na odpadky (budeme vhazovat použité papírové pleny, nasáklé krví a zbytky od porodu každého štěňátka)

§  něco na posílení fenky, např. veterinární pastu Calopet

Blížící se porod poznáme podle toho, že fenka začíná být neklidná, může pobíhat z místa na místo, různě hrabat, obzvláště, když ji venčíme nebo pustíme třeba na chvíli do zahrady nebo dvora. Snažíme se ji zvykat na porodní box např. tím, že si tam můžeme lehnout s ní a klidně ji utěšujeme.  

Začátek porodu se může projevit několika způsoby.

§       Odtok plodové vody - najednou se pod fenkou objeví velké množství tekutiny (neměla by páchnout - pokud páchne nebo je nazelenalá, je potřeba okamžitě navštívit veterináře). Následně můžeme očekávat první stahy.

§         Nebo porodní voda neodteče a fena začíná mít stahy.

Poznáme to na ní velice dobře, na chvilku zadrží dech a vidíme, jak se snaží "tlačit". Stahy se postupně stávají intenzivnější a intenzivnější. Při normálním průběhu porodu fenka maximálně do dvou hodin od prvních stahů porodí první štěňátko. Pokud se tak nestane nebo fenka přestává tlačit, je opět nejvhodnější vyhledat veterináře. Štěňátko se narodí v plodovém obalu. Klidně obal roztrhneme prsty, uvolníme lůžko, které necháme fence sežrat (v lůžkách je vysoké množství pro fenu prospěšných látek a obsahuje oxytocin, který podporuje další stahy dělohy). Nůžkami, postupným jakoby kousáním, odstřihneme pupeční šňůru, kterou na konci zmačkneme prsty a ihned podvážeme cca 1/2 - 1 cm od bříška štěněte). Pak necháme štěňátko fence olízat a ihned masírujeme měkkým flanelovým hadříkem a současně vysoušíme. Čistým hadříkem vytřeme ústa, otřeme čumáček a přikládáme poprvé ke struku. Většina štěňátek začíná okamžitě sát svoje první mateřské mléko (vlastně mlezivo). Pokud je štěňátko po narození trochu "napité" a při dýchání jakoby chrčí, položíme si je zádíčky do spojených dlaní, hlavičkou dolů a dlouhými, houpavými pohyby paží nad hlavu a dolů k zemi se snažíme odstředivou silou tekutinu z průdušek štěňátka dostat ven. Někdy je potřeba i odsát tekutinu z čumáčku. Jakmile se pak štěňátko přisaje ke struku, jenom lehce přikryjeme suchým, měkkým hadříkem a sledujeme, zda je vše v pořádku a očekáváme narození dalšího štěňátka. Některá štěňátka se rodí bez plodových obalů. Postup po narození je stejný. Pro naši informaci je dobré si do sešitu poznamenávat počet lůžek, která vyšla buď přímo v obalu nebo samotná.

Jakmile štěňátko trochu vyschne, zvážíme je a vše si pečlivě zaznamenáme do připraveného sešitu, včetně hodiny narození a pohlaví štěněte. Máme pak výborný přehled, kdy se které štěňátko narodilo a jakou mělo porodní váhu. Jakmile se fenka uklidní, v bříšku necítíme už žádné štěňátko, je vhodné zajet k veterinárnímu lékaři na UV vyšetření nebo rentgen, zda je už porod skončený a fenka v sobě nemá žádné štěně. Současně s sebou můžeme vzít štěňátka na odstranění paspárků nebo se domluvíme s veterinářem, aby nám přijel domů prohlédnout vrh a odstranil paspárky v domácím prostředí.

 

14. Odchov štěňat a poporodní péče

V porodním boxu máme fenku se štěňaty po porodu. Vše probíhá v pořádku, štěňátka pijí mateřské mléko a dobře prospívají. Každý den je pravidelně vážíme a váhu zapisujeme, abychom měli přehled, zda přibývají na váze a mateřské mléko jim stačí a nebo zda nebude potřeba je dokrmovat.

Péče o fenku po porodu

Vždy, když fenku bereme zpět do porodního boxu z venku (většinou z venčení), připravíme si do vlažné vody velmi slabý roztok Hypermanganu a dobře sající hadřík. Ten pak pořádně namočíme v roztoku, vyždímáme a fenku otíráme, obzvláště okolo zevních rodidel, odkud se neustále čistí. Současně pak čistě vyždímaným hadříkem otřeme struky a mléčné lišty, aby se ke štěňátkům nedostalo něco nedobrého, co by mohla fenka venku na sebe nabrat. Potom opláchneme a otřeme packy a fenka je připravená se vrátit do porodního boxu ke štěňátkům.

Strava feny - po porodu potřebuje fena dostatečné množství živin a kvalitní stravy, jelikož u ní probíhá intenzivní laktace. Jelikož se názory na složení stravy a přidávání různých potravinových doplňků mezi chovateli velmi liší, je nejlepší se poradit se svým chovatelem nebo veterinárním lékařem o nejvhodnějším krmení. Záleží také na tom, v jaké kondici fena po porodu je.

V případě, že štěňátka řádně nepřibývají na váze, je nutné je začít 3x až 5x denně přikrmovat z kojenecké lahvičky. K přikrmování použijeme speciální sušené štěněčí mléko, které se rozdělává ve vodě podle návodu. Na našem trhu je již v nabídce toto mléko od několika specializovaných firem.

Na konci 3. týdne začínáme štěňátka učit jíst z misek. Na misky je vhodné si vyrobit speciální podstavec, ve kterém misky dobře drží (krmítko). Ze začátku je nutné štěňátkům trochu pomoci, aby se dobře a rychle naučila z misek jíst. Postupně můžeme štěňatům dávat buď doma připravenou kaši nebo štěněčí kaši, kterou můžeme zakoupit již hotovou - jenom zředíme ve vodě. S dovršením 4. týdne začínáme štěňátka krmit speciálními granulemi od 4. týdne věku. Ze začátku, než se je štěňata naučí baštit, necháváme granulky cca 1/2 hodiny rozmočit a postupně dobu namočení zkracujeme. Mezi 5. - 6. týdnem dosáhneme toho, že štěňata umí baštit granulky jenom lehce namočené a hned podávané. Kdo dává přednost doma připravené stravě, může štěňátkům dávat např. rýži s vařeným masem, ovšem za současného přidávání všech potřebných vitamínů a živin ve správném vzájemném poměru. 

Po dovršení 6. týdne věku a splnění všech podmínek, daných chovatelskou směrnicí o hlášení vrhu, již máme doma tetovací čísla, přidělené plemennou knihou a můžeme pořádat svého veterinárního lékaře o natetování štěňat. Místo tetování je možné štěňata označit mikročipem. Obě možnosti jsou přípustné. Celý vrh však musí být označen stejným způsobem.

 15. Označení štěňat a kontrola vrhu

Po dovršení 6. týdne věku a splnění všech podmínek, daných chovatelskou směrnicí o hlášení vrhu, již máme doma tetovací čísla, přidělené plemennou knihou a můžeme pořádat svého veterinárního lékaře o natetování štěňat. Místo tetování je možné štěňata označit mikročipem. Obě možnosti jsou přípustné. Celý vrh však musí být označen stejným způsobem. Jakmile jsou štěňata označena, domluvíme se s příslušným poradcem chovu na termínu povinné kontroly vrhu.

16. Prodej štěňat

 Po kontrole vrhu a dovršení 50. dne věku (nejnižší možný termín odběru podle Chovatelské směrnice ČMKU) si pro štěňátka postupně začínají přijíždět příslušníci jejich nové smečky - jejich nové milující rodiny.

Webová stránka byla vytvořena pomocí on-line webgenerátoru WebSnadno.cz